přidejte se k nám na výpravách za krásami česka

jednodenní výlety

Jednodenní výlety jsou v pravidelných intervalech pořádány minimálně jednou měsíčně. Trasa vždy vede za kulturními, technologickými i přírodními památkami České republiky a volena je tak, aby ji ušly i ti nejmenší. 

NADCHÁZEJÍCÍ výlet:

Další výlet bude v říjnu. trasa ještě nebyla vybrána

Minulé výlety:

Měsíc září se sice řadí mezi podzimní měsíce, toto září se nicméně spíše chová jako léto. Teplé počasí úplně vybízelo k jednodennímu výletu. Využili jsme možnosti vlastní dopravy a s nejmenšími členy naší dužiny (věk kolem 5-7 let) jsme vyrazili směrem na Svratku, v jejímž okolí se nachází lovecký zámeček Karlštejn. Oproti svému známějšímu jmenovci nenese jméno podle císaře Karla IV., ale původ jeho jména je v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku označovaného také jako Kahlstein – holý kámen. 

Druhým cílem našeho výletu bylo naše staré tábořiště na Krounce, ke kterému jsme se dostali během 5 km pochodu od vesnice Miřetín. Naše bývalé tábořiště nám již neposkytuje zázemí více jak 3 roky, což je na jeho stavu velice patrné. Příroda již začala konat svou práci a tak jsou dnes prostory stanů, chatek, umýváren i jídelny zarostly bujnou vegetací. Stará klubovna ještě stojí, nicméně i na ní je patrný zub času a je tedy jen otázkou, jak dlouho ještě vydrží stát pod náporem všudypřítomné přírody. Bohužel původní záměr stavby poldru, díky kterému jsme museli tábořiště opustit, se stále nenaplnil. Místo bylo pouze zničeno a finální stavba je v nedohlednu….

16.09.2023

lovecký zámeček karlštejn, tábořiště krounka

20.05.2023

Ústí nad labem,
větruše
hrad střekov

Celkem 15 kilometrů si pro nás připravila trasa, kterou jsme absolvovali v okolí Ústí nad Labem, kam jsme vyrazili o květnové sobotě. Celý výlet se nesl ve stylu neustálého stoupání a následného klesání, které ale bylo okořeněné mnoha nádhernými výhledy na okolí průmyslového města. První stoupání jsme si zkrátili lanovkou, všechna další jsme ale vyšli vlastní silou.

První zastávkou byl romantický zámek Větruše, který dnes ale není přístupný turistům a je spíše restauračním zařízením. O to víc jsme si užili na protilehlém kopci hrad Střekov, který nabídl nejenom neobyčejné výhledy, ale i nezapomenutelné zážitky středověku. Vaňovské vodopády a Masarykovo zdymadlo, přes které jsme se dostali přes řeku, jen potrhly tento povedený výlet. 

29.04.2023

Chýnovská jeskyně

Poslední dubnová sobota se nesla v duchu druhého jednodenního výletu. Tentokráte nás přivítali jižní Čechy se svou nezapomenutelnou a jedinečnou krajinou. V okolí Tábora jsme se již párkrát pohybovali, v Chýnovské jeskyni jsme ale bohužel zatím nebyli. Čas, změnit tuto hendikep, nastal poslední dubnovou sobotu, kdy byl naplánovaný výlet do této jedinečněné a v jižních Čechách největší jeskyně.

Chýnovská jeskyně byla objevena v roce 1863 a návštěva v ní je fyzicky velice náročná neboť na trase dlouhé témě 300 metrů je skoro 400 schodů a převýšení je úctyhodných 42 metrů. Ani tyto informace nás ale v návštěvě neodradily a bylo dobře, že jsme do jeskyně, i přes často střídající se počasí a nástrahy na cestě, nakonec zdárně dostali. Vřele její návštěvu všem doporučujeme. Celková délka pochodu byla nakonec téměř 16 kilometrů.

25.02.2023

PARDUBICE
iq PARK
zámek

Nový rok 2023 je zde a spolu s ním začaly i jednodenní výlety. Jelikož nebylo možné dopředu odhadnout únorové počasí, byly vybrány cíle, které se nacházejí uvnitř budov. Jako první si děti mohly vyzkoušet virtuální realitu v IQ parku. S rozšířenou realitou se zde proháněly na motorkách, jezdily biatlon nebo si vyzkoušely cestu vesmírem. Všichni jsme byli z IQ parku nadšeni, jeho návštěvu vřele doporučujeme.

Když jsme se dostatečně vyřádili v IQ parku, přesunuli jsme se k druhé části našeho výletu: výstavám ve Východočeském muzeu na zámku v Pardubicích. Všechny expozice byly perfektně připraveny a každý z nás si z nich odnesl něco poučného. A výhled ze zámecké věže, ke kterému vedlo 172 schodů, také stál za tu námahu. 

10.12.2022

Město Tábor a jeho vánoční trhy

Za krásami vánočně zdobených měst jsme se tentokráte jeli podívat do vyzdobeného Tábora. Na trase dlouhé celkem 15 kilometrů jsme viděli mnoho přírodních krás přilehlého okolí tohoto historického města. Namátkou můžeme zmínit vodní nádrž Jordán, Jordánský vodopád nebo okolí řeky Lužnice. Architektura nás potěšila v podobě Soukenické brány nebo kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Během výletu se děti a vedoucí podívali i do historického podzemí, kde jsme byli poučeni o významu těchto sklepů a důvodu, proč byly tyto sklepy hloubeny a následně propojeny mezi sebou. Prohlídková trasa, doplněná o pět zastavení přibližujících využití lochů, měla přibližně 500 metrů. Na konci výletu jsme měli všichni nějaký ten čas na návštěvu trhů a nákup upomínkových předmětů, dárků nebo občerstvení.

24.09.2022

Hrad křivoklát, rozhledna velká buková a jejich okolí

Září svým počasím úplně vybízelo k putování za dalšími krásami naší nádherné země. Historický hrad Křivoklát, postavený ve 12.století, byl ideální volbou na tento den. Cesta vlakem kolem řeky Berounky je také víc než pohodová. Počasí nám přálo, kromě ranní mlhy na nás sluníčko svítilo po celý den, a tak celkem 16 km, které jsme s dětmi zdolali, uteklo jako voda . 

Když se ukázalo, že kousek od hradu se nachází rozhledna, byl jasný i druhý cíl naší cesty. Rozhledna stojí na okraji obce Velká Buková v nadmořské výšce 445 metrů a nabízí malebný výhled do okolní krajiny, především na Křivoklátskou vrchovinu a do údolí řeky Berounky. Rozhledna Velká Buková má výšku 14,2 metrů. Byla postavena v letech 2008-2009.

30.04.2022

výlet na Točník a zámecké vrchy

Každý z nás to mnohokráte zažil, že jel po dálnici a na kopci byl krásný hrad. Jen pohled na něj vybízel k jeho návštěvě, ale člověk v autě většinou na to čas nemá. Přesně takový byl i hrad Točník. Mnohokráte viděn z auta, ale návštěva byla v nedohlednu. Vše se změnilo v dubnu, kdy jsme s dětmi tento nádherný hrad, postavený králem Václavem IV. ve 14. století, navštívili. 

Odměnou za dlouhé a úmorné putování do kopce, na kterém je hrad postavený nám byla i prohlídka místního medvědího výběhu, který se nachází přímo v okolí hradu. Trasa měla tentokráte dlouhých 22 kilometrů a dovedla nás od Točníku přes Zámecké vrchy až do Zdic. Díky výbornému obědu ve vesnici Hředle se ale putovalo jedna báseň.

26.03.2022

Kutná hora, barbora a kostnice

Do Kutné Hory se původně mělo jet na vánoční trhy už v roce 2020. Tento výlet byl ale z důvodu pandemie zrušen a vypadalo to, že nebude nikdy zrealizován. Po čase bylo ale příjemné sáhnout do starých zápisků a použít již jednou naplánovaný výlet. Kutná Hora jistě stojí za návštěvu v každém ročním období, protože zejména její dominanta, gotická katedrála Barbora, je úchvatná za každého počasí.

Cesta k Barboře byla netradičně naplánovaná ne po hlavní silnici, ale kolem řeky Vrchlice a zejména přes Vorlíčkovy sady, kde nám mnohé vyhlídky ukázaly Barbory ze strany, která není často viděna. Počasí bylo na březen také bez chyby a i díky němu bylo 15 km pochodu přes město téměř za odměnu. Oběd v historicky motivované restauraci jen dokreslil krásu tohoto historického města.

27.11.2021

Jílové u Prahy a rozhledna pepř

Ani na listopad velice chladné počasí, vyznačující se mrazem a jinovatkou, kam se člověk podíval, nás neodradilo od putování v okolí Jílového u Prahy. Toto dolové území je nadohled od Prahy, tedy jízda historickým Posázavským pacifikem nám utekla poměrně rychle. První část cesty vedla k rozhledně Pepř vzdálené několik kilometrů od Jílového.

Po shlédnutí okolí z této 30 metrů vysoké rozhledny, jsme se přepravili na oběd do Jílového. Po snědení obědu začal náš odpolední návrat k vlaku. Cesta zpět opět utekla jako voda. Odměnou za rychlou, 13 km dlouhou cestu nám bylo shlédnutí dvou zlatých důlních štol Sv. Josefa a Sv. Antonína Paduánského.

16.10.2021

Kokořín a přilehlé skalní okolí

V České republice je asi málo míst, které by se honosily takovým skalním bohatstvím, jako je okolí hradu Kokořín. Pro milovníky skal jsou v tomto místě nádherné scenérie téměř na každém kroku, a když se k tomu přidá i poměrně teplé říjnové počasí, jedná se ideální místo na sobotní celodenní procházku. Celá cesta byla ještě zpestřena historickým vlakem, který nás dovezl na místo výletu i zpět.

Výstup na hrad Kokořín patřil sice mezi ty nejnáročnější, které jsme během našich výletů kdy podnikli. Výhled z něj a zejména návštěva jeho nádvoří za tento náročný výstup ale určitě stály. Druhá část našeho putování na celkem 16 km dlouhé trase nás dovedla do přilehlých lesů kolem hradu. Zde byl sice náročný bahnitý terén, ale ani ten nám nesebral úsměv ze rtů. 

Výlety v roce 2019

2212-barva_01
cropped-2212_LOGO-KROUNKA-kopie-1.png
2212-cernobile_razítko
  • krounka@email.cz
  • tel. č.: 721 209 649