cesta do historie

Archiv

Akcí již bylo tolik, že se nám na domovskou stránku nevejdou…..

03.06.2023

pražská zoo

Během jednodenních výletů jsme prošli mnoho českých hradů a zámků, navštívili jeskyně i jiné přírodní památky, ale pražská ZOO, která jistě nabízí mnoho zábavy a vybízí k návštěvě, nám zatím chyběla. Když se tedy naskytla příležitost zajít do pražské ZOO, neváhali jsme a s nejmladšími předškolními a školními dětmi jsme do ní zavítali.

Počasí nám přálo a tak strávit celý den v ZOO nebyl problém. Děti byly nadšené a stejně tak i my dospělí. Celkem 8 dětí se celý den procházelo, probíhalo a nechávalo se vozit lanovkou po pražské ZOO. Škodou bylo jen to, že výlet byl naplánován na poslední chvíli a proto nás bylo poměrně málo. V budoucnu se sem jistě ve větším počtu rádi vrátíme.

jednodenní výlet - červen

03.06.2023

Pražská zoo

Informace:

 • Cena: 300,- Kč (vybírá se u vstupu) – v ceně vstup do ZOO, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

20.05.2023

Ústí nad labem,
větruše,
hrad střekov

Celkem 15 kilometrů si pro nás připravila trasa, kterou jsme absolvovali v okolí Ústí nad Labem, kam jsme vyrazili o květnové sobotě. Celý výlet se nesl ve stylu neustálého stoupání a následného klesání, které ale bylo okořeněné mnoha nádhernými výhledy na okolí průmyslového města. První stoupání jsme si zkrátili lanovkou, všechna další jsme ale vyšli vlastní silou.

První zastávkou byl romantický zámek Větruše, který dnes ale není přístupný turistům a je spíše restauračním zařízením. O to víc jsme si užili na protilehlém kopci hrad Střekov, který nabídl nejenom neobyčejné výhledy, ale i nezapomenutelné zážitky středověku. Vaňovské vodopády a Masarykovo zdymadlo, přes které jsme se dostali přes řeku, jen potrhly tento povedený výlet. 

jednodenní výlet - květen

20.05.2023

ústí nad labem - hrad střekov, zámek větruše

Informace:

 • Cena: 300,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

29.04.2023

Chýnovská jeskyně

Poslední dubnová sobota se nesla v duchu dalšího jednodenního výletu. Tentokráte nás přivítali jižní Čechy se svou nezapomenutelnou a jedinečnou krajinou. V okolí Tábora jsme se již párkrát pohybovali, v Chýnovské jeskyni jsme ale bohužel zatím nebyli. Čas, změnit tento hendikep, nastal poslední dubnovou sobotu, kdy byl naplánovaný výlet do této jedinečné a v jižních Čechách největší jeskyně.

Chýnovská jeskyně byla objevena v roce 1863 a návštěva v ní je fyzicky velice náročná neboť na trase dlouhé témě 300 metrů je skoro 400 schodů a převýšení je úctyhodných 42 metrů. Ani tyto informace nás ale v návštěvě neodradily a bylo dobře, že jsme do jeskyně, i přes často střídající se počasí a nástrahy na cestě, nakonec zdárně dostali. Vřele její návštěvu všem doporučujeme. Celková délka pochodu byla nakonec téměř 16 kilometrů.

21 - 23.04.2023

školení vedoucích

Zvládnout organizaci tábora je náročné, ještě náročnější je ale práce s dětmi během tábora. Aby byli vedoucí připraveni na tuto práci, aby bylo celých 14 dní bezproblémových a v případě problému aby vedoucí věděli, co mají dělat, proběhlo klasické každoroční školení vedoucích a dalšího personálu tábora. Celá akce proběhla opět v Heřmanicích, které se nám osvědčili během táborového Teambuldingu.

Celkem 18 vedoucích (15 na místě a 3 připojeni on-line) bylo školeno v oblasti BOZP, PO, první pomoci, základů hygieny a základů dětské psychologie. Veškerá školení byla zakončena ústním testem, ve kterých všichni vedoucí prospěli. Zbytek víkendu byl věnován společenským hrám, táborovým zábavám, včetně táboráku a hry na kytaru.

jednodenní výlet - duben

29.04.2023

chýnovská jeskyně, dobronice u chýnova

Informace:

 • Cena: 400,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně vstup do jeskyně, jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

01.04.2023

Environmentální školička pro nejmenší

Vztah k přírodě a chování v ní by se mělo v nejmenších tábornících budovat již od útlého dětství. Luka pod Medníkem nám a našim nejmenším nabízí ideální prostředí, kde je možné vztah k přírodě pěstovat a pod dozorem zkušenějších a táborem ošlehaných vedoucích i tento vztah prohlubovat.

Naši nejmenší se během prvního dubnového odpoledne začali zdokonalovat v základních tábornických dovednostech. Možností na místě bylo spousta, přesto největším lákadlem ale byla jako vždy pila a řezání všeho, co bylo v dosahu. Rozdělávání ohně na buřty pak bylo už jen za odměnu.

25.03.2023

teambulding vedoucích heřmanice

Březnový výlet pro dětské členy naší dužiny se nakonec neuskutečnil, protože účast na něm by byla hodně malá. Důvodů bylo nejspíše několik, tím největším byly ale zimní prázdniny poloviny Prahy. Výlet na Zbořený Kostelec a okolí se odloží na později. Víkend jsme nicméně využili k tomu, že byl naplánován táborový teambulding s mladšími vedoucími, kteří náš kádr doplnili v minulém a předminulém roce. Jako místo setkání byly vybrány Heřmanice, kde se nachází chalupa jednoho z vedoucích.

Jarní podhůří Jeseníků nabízelo nádherné počasí na procházku. Cílem naší cesty byla nedaleká vesnice  Valteřice s nádherným kostelem Povýšení sv. Kříže. Ujít celkem 15 km nám zabralo skoro celé odpoledne. Počasí nám ale přálo a tak nebyl důvod spěchat a celou cestu skrz lesy jsme si moc užili. Zaslouženou odměnou na konci výletu pak byla návštěva kavárny v Heřmanicích, kde si všichni s chutí dali kafe a něco sladkého k tomu.

jednodenní výlet - březen

25.03.2023

zřícenina zbořený kostelec, panská skála

Informace:

 • Cena: 200,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

25.02.2023

pardubice
iq park
zámek

Nový rok 2023 je zde a spolu s ním začaly i jednodenní výlety. Jelikož nebylo možné dopředu odhadnout únorové počasí, byly vybrány cíle, které se nacházejí uvnitř budov. Jako první si děti mohly vyzkoušet virtuální realitu v IQ parku. S rozšířenou realitou se zde proháněly na motorkách, jezdily biatlon nebo si vyzkoušely cestu vesmírem. Všichni jsme byli z IQ parku nadšeni, jeho návštěvu vřele doporučujeme.

Když jsme se dostatečně vyřádili v IQ parku, přesunuli jsme se k druhé části našeho výletu: výstavám ve Východočeském muzeu na zámku v Pardubicích. Všechny expozice byly perfektně připraveny a každý z nás si z nich odnesl něco poučného. A výhled ze zámecké věže, ke kterému vedlo 172 schodů, také stál za tu námahu. 

jednodenní výlet - únor

25.02.2023

pardubice - iq park a zámek

Informace:

 • Cena: 500,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně vstup do IQ parku, jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649
Výběr přihlášek na tábor 2023 zahájen

Informace:

 • více informací naleznete zde na těchto stránkách, případně na emailu krounka@email.cz

Přihlášky zasílejte na:

 • krounka@emai..cz

KRÁSNÝ ADVENT!

KROUNSKÉ VÁNOČNÍ SETKÁNÍ 2022!

Letošní vánoční večírek byl vlastně také staronový…. Stále stejná sestava, ale proběhl na novém místě v Předboji. Abychom to nebyli my, tak jsme vyhlásili soutěž o nejlepší občerstvení – jako každý rok. 

Občerstvení bylo víc než povedené, všichni si pochutnali. Do soutěže se přihlásilo mnoho z nás a nakonec ti nejlepší z nejlepších spravedlivě hlasováním vyhráli a byli po zásluze oceněni. 

10.12.2022

město tábor a jeho vánoční trhy

Za krásami vánočně zdobených měst jsme se tentokráte jeli podívat do vyzdobeného Tábora. Na trase dlouhé celkem 15 kilometrů jsme viděli mnoho přírodních krás přilehlého okolí tohoto historického města. Namátkou můžeme zmínit vodní nádrž Jordán, Jordánský vodopád nebo okolí řeky Lužnice. Architektura nás potěšila v podobě Soukenické brány nebo kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Během výletu se děti a vedoucí podívali i do historického podzemí, kde jsme byli poučeni o významu těchto sklepů a důvodu, proč byly tyto sklepy hloubeny a následně propojeny mezi sebou. Prohlídková trasa, doplněná o pět zastavení přibližujících využití lochů, měla přibližně 500 metrů. Na konci výletu jsme měli všichni nějaký ten čas na návštěvu trhů a nákup upomínkových předmětů, dárků nebo občerstvení.

jednodenní výlet - prosinec

10.12.2022

tábor - vánoční trhy

Informace:

 • Trasa: cca 11.5 km
 • Sraz: 8:30 u BurgerKingu na Hlavním nádraží
 • Cena: 300,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně vstup do podzemí, jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

17.11.2022

kersko, krásná pepina, hrabalova hájenka

Počasí se po týdnech nevlídna trochu umoudřilo, díky čemuž bylo možné vycestovat na tradiční a mezi vedoucími a přáteli tábora velice oblíbený výlet do okolí Kerska. Vesnice, která se proslavila zejména známým filmem Slavnosti sněženek. Trasa výletu tentokráte byla zvolena od Hrabalovy hájenky směrem ke známému stromu Krásná Pepina, který byl proslavený již dříve zmíněným filmem.

Trasa byla zvolena s ohledem na počasí i věk účastníků výletu. Mnoho z dětí ještě nedosáhlo na školní věk, tedy 5 km výletu jim bohatě stačilo. Zasloužený oběd, který byl naplánovaný v Hrabalově hájence, byl tou nejlepší odměnou za ušlé kilometry. Tradiční otázka, zda se zelím nebo se šípkovou, se opět drala na mysl všem, co někdy známý film viděli….

jednodenní výlet - listopad

17.11.2022

kersko, krásná pepina

Informace:

 • Trasa: cca 5 km
 • Sraz: 10:00 u Hrabalovy hájenky, Kersko
 • Cena: 100,- Kč – v ceně účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

24.09.2022

Hrad Křivoklát a rozhledna velká buková

Září svým počasím úplně vybízelo k putování za dalšími krásami naší nádherné země. Historický hrad Křivoklát, postavený ve 12.století, byl ideální volbou na tento den. Cesta vlakem kolem řeky Berounky je také víc než pohodová. Počasí nám přálo, kromě ranní mlhy na nás sluníčko svítilo po celý den, a tak celkem 16 km, které jsme s dětmi zdolali, uteklo jako voda . 

Když se ukázalo, že kousek od hradu se nachází rozhledna, byl jasný i druhý cíl naší cesty. Rozhledna stojí na okraji obce Velká Buková v nadmořské výšce 445 metrů a nabízí malebný výhled do okolní krajiny, především na Křivoklátskou vrchovinu a do údolí řeky Berounky. Rozhledna Velká Buková má výšku 14,2 metrů. Byla postavena v letech 2008-2009.

jednodenní výlet - září

24.09.2022

Hrad Křivoklát a rozhledna velká buková

Informace:

 • Trasa: cca 16 km
 • Sraz: 6:45 u BurgerKingu na Hlavním nádraží
 • Cena: 300,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně vstup na hrad, vstup na rozhlednu, jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

11.09.2022

založení duhy krounka

Víkendový pobyt vedoucích a přátel tábora Krounka v Miřetíně přinesl ještě jedno pozitivum. Kromě dobré nálady, spousty her a chození po přírodě, jsme si našli čas i na dlouho odkládaný počin. Totiž založit novou neziskovou organizaci, patřící pod patronaci Duhy – sdružení  dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi (www.duha.cz). Nově založená dužina se tak zařadí do rodiny spousty a spousty jiných dužin po celé ČR, z nichž mnohé patří pod Duhu již mnoho desetiletí.

 Od založení si slibujeme možnost spolupráce s ostatními dužinami, zastřešení od velké mateřské organizace a možnost žádat granty jakožto nezisková organizace. Během ustavující schůze bylo zvoleno vedení dužiny, kdy předsedou byl zvolen David Kaliba, místopředsedou Petr Dvořák a hospodářkou Kateřina Dvořáková. 

Všichni doufáme, že se v nové organizaci rychle zabydlíme a že na organizaci tábora a dalších akcí během roku to nebude mít žádný vliv…

09. - 11.09.2022

sraz vedoucích a přátel tábora v miřetíně

Byť nám počasí moc nepřálo a na září bylo nezvykle chladno a deštivo, i tak jsme se vydali na sraz přátel a vedoucích tábora Krounka. Naším přechodným domovem se stala základna Duhy Miřetín a tábora Barrandov v Miřetíně. Tábořiště je sice pro několik lidí velké, pro děti tento fakt ale nepředstavoval problém a všechny si užívaly sportovních i jiných atrakcí, které tábořiště nabízí.

Celkem 40 vedoucích, přátel tábora i malých táborníků se vyřádilo v tábořišti dostatečně. Hlavním lákadlem bylo lanové centrum, které je v táboře nainstalováno. Čas jsme si ale našli i na výlet do našeho bývalého tábořiště na Krounce, které je od Miřetína ve vzdálenosti asi 5 km. Ani vytrvalý déšť, který nás cestou do tábořiště překvapil, nás od cíle neodradil. A tak jsme mohli obdivovat, jak paní příroda již zabydluje naše tábořiště. A stavba poldru, kvůli kterému jsme museli odejít z tábořiště, je bohužel stále v nedohlednu….

fotografie z tábora 2022

Po měsících čekání se konečně podařilo projít všech téměř 7500 fotek, které byly během tábora 2022 vytvořeny, a jsou nyní volně ke stažení. Pokud by někdo požadoval fotografii v plné kvalitě, dejte vědět na email krounka@email.cz a bude vám zaslána.

31.07. - 13.08.2022

tábor 2022

Letní tábor 2022 se nesl v poklidné atmosféře v námi již známém tábořišti nedaleko vesnice Krčkovice v okolí hradů Kost a Trosky. Příroda tábora nám opět nabídla mnoho možností, kde hrát hry a vzhledem k tomu, že jsme v tábořišti byli již podruhé, nemuseli jsme tolik objevovat a zjišťovat, kde se co nachází. Spíše jsme vsázeli na stará známá místa, kde se nám již osvědčilo hrát hry. To ovšem neznamená, že jsme nepodnikali procházky do okolí s vidinou nově objevených míst. 

Příjemnou změnou byla například olympiáda, kterou jsme pro letošní rok pořádali netradičně v lese. Byla to změna, která bavila nejenom děti, ale i vedoucí. Do dalších let jistě tento koncept využijeme znovu. Celkem68 dětí a 22 vedoucí prožilo opět nezapomenutelných 14 dní naplněných hrami, přátelstvím a táborničením. Fotografie z tábora je možné očekávat v nejbližší době.

jednodenní výlet - červen

11.06.2022

hora říp, zřícenina hradu jevín

Informace:

 • Trasa: cca 20 km
 • Sraz: 8:15 u BurgerKingu na Hlavním nádraží
 • Cena: 200,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

30.04.2022

hrad točník a zámecké vrchy

Každý z nás to mnohokráte zažil, že jel po dálnici a na kopci byl krásný hrad. Jen pohled na něj vybízel k jeho návštěvě, ale člověk v autě většinou na to čas nemá. Přesně takový byl i hrad Točník. Mnohokráte viděn z auta, ale návštěva byla v nedohlednu. Vše se změnilo v dubnu, kdy jsme s dětmi tento nádherný hrad, postavený králem Václavem IV. ve 14. století, navštívili. 

Odměnou za dlouhé a úmorné putování do kopce, na kterém je hrad postavený nám byla i prohlídka místního medvědího výběhu, který se nachází přímo v okolí hradu. Trasa měla tentokráte dlouhých 22 kilometrů a dovedla nás od Točníku přes Zámecké vrchy až do Zdic. Díky výbornému obědu ve vesnici Hředle se ale putovalo jedna báseň.

jednodenní výlet - duben

30.04.2022

Hrad točník a zámecké vrchy

Informace:

 • Trasa: cca 19 km
 • Sraz: 7:30 u BurgerKingu na Hlavním nádraží
 • Cena: 200,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

26.03.2022

kutná hora, barbora a kostnice

Do Kutné Hory se původně mělo jet na vánoční trhy už v roce 2020. Tento výlet byl ale z důvodu pandemie zrušen a vypadalo to, že nebude nikdy zrealizován. Po čase bylo ale příjemné sáhnout do starých zápisků a použít již jednou naplánovaný výlet. Kutná Hora jistě stojí za návštěvu v každém ročním období, protože zejména její dominanta, gotická katedrála Barbora, je úchvatná za každého počasí.

Cesta k Barboře byla netradičně naplánovaná ne po hlavní silnici, ale kolem řeky Vrchlice a zejména přes Vorlíčkovy sady, kde nám mnohé vyhlídky ukázaly Barbory ze strany, která není často viděna. Počasí bylo na březen také bez chyby a i díky němu bylo 15 km pochodu přes město téměř za odměnu. Oběd v historicky motivované restauraci jen dokreslil krásu tohoto historického města.

jednodenní výlet - březen

26.03.2022

kutná hora, barbora, kostnice

Informace:

 • Trasa: cca 11 km
 • Sraz: 7:30 u BurgerKingu na Hlavním nádraží
 • Cena: 300,- Kč (vybírá se ve vlaku) – v ceně vstup do Barbory, jízdenka, účastnický poplatek

Přihlášení:

 • na krounka@emai..cz nebo na tel: 721 209 649

27.11.2021

jílové u prahy a rozhledna pepř

Ani na listopad velice chladné počasí, vyznačující se mrazem a jinovatkou, kam se člověk podíval, nás neodradilo od putování v okolí Jílového u Prahy. Toto dolové území je nadohled od Prahy, tedy jízda historickým Posázavským pacifikem nám utekla poměrně rychle. První část cesty vedla k rozhledně Pepř vzdálené několik kilometrů od Jílového.

Po shlédnutí okolí z této 30 metrů vysoké rozhledny, jsme se přepravili na oběd do Jílového. Po snědení obědu začal náš odpolední návrat k vlaku. Cesta zpět opět utekla jako voda. Odměnou za rychlou, 13 km dlouhou cestu nám bylo shlédnutí dvou zlatých důlních štol Sv. Josefa a Sv. Antonína Paduánského.

16.10.2021

kokořín a přilehlé skalní okolí

V České republice je asi málo míst, které by se honosily takovým skalním bohatstvím, jako je okolí hradu Kokořín. Pro milovníky skal jsou v tomto místě nádherné scenérie téměř na každém kroku, a když se k tomu přidá i poměrně teplé říjnové počasí, jedná se ideální místo na sobotní celodenní procházku. Celá cesta byla ještě zpestřena historickým vlakem, který nás dovezl na místo výletu i zpět.

Výstup na hrad Kokořín patřil sice mezi ty nejnáročnější, které jsme během našich výletů kdy podnikli. Výhled z něj a zejména návštěva jeho nádvoří za tento náročný výstup ale určitě stály. Druhá část našeho putování na celkem 16 km dlouhé trase nás dovedla do přilehlých lesů kolem hradu. Zde byl sice náročný bahnitý terén, ale ani ten nám nesebral úsměv ze rtů. 

Výlety v roce 2019

2212-barva_01
cropped-2212_LOGO-KROUNKA-kopie-1.png
2212-cernobile_razítko
 • krounka@email.cz
 • tel. č.: 721 209 649